Tatarcık Sineği Nedir ?

Ülkemizde sayıları oldukça çok olan bu haşere türü tüm sinekler arasında oldukça tehlikeli olan bir böcektir. Bu haşerenin erkekleri bitkiler ile beslenirken dişileri insanların kanını emerek beslenir. Dünyanın her yerinde olabilen ve yaz kış yaşayabilen bu haşere sivrisineklere benzetilse de onlarda çok daha tehlikelidir. Peki tatarcık sineği nedir?

Tatarcık Sineği Özellikleri

  • Gündüz vakitlerinde nemli bölgelerde dinlenen ve saklanan bu haşere genellikle geceleri aktif halde dolaşır.
  • Dişileri insanların kanını emmekle, erkekleri ise bitkilerin şekerlerini toplamakla beslenir.
  • Tatarcık sineği ısırdığında ciltte büyük yaralar oluşabilir. Hatta çıbana benzeyen bu yaralar, çoğu kez halk arasında da şark çıbanı olarak bilinir.
  • Ağır ağır ve zıplama şeklinde uçan bu haşere koyu renklerdedir.
  • Boyları 1 cm’ye yakındır ve en önemli dış görünüm özellikleri bacaklarının oldukça uzun olmasıdır.
  • Vücudunun her yeri hatta kanatları da parlak tüylerle kaplıdır. Bu nedenle yaz ve kış aktif olarak faaliyet göstermektedir.
  • Genellikle bahçelerde, göl kenarlarında, yeşil alanlarda güneşin batmasına yakın saatlerde fazlasıyla bulunur.
  • Tatarcık sineği ve tüm böcek ısırmalarında mutlaka bilmediğiniz kremleri, ilaçları kullanmamalı, ısırılan bölgeyi temiz tutmalısınız.

Tatarcık sinekleri vücudumuzda damarlarımıza veya daha hassas noktalara ulaştığı zaman çok büyük tehlikelere sebep olmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak bu sineğin bulunduğu ortamları ilaçlama işlemlerine tabii tutmalıyız. Tek başımıza alacağımız hiçbir yöntem bu sinekler üzerinde etki göstermemektedir. Eğer evinizde bu haşerenin olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka onu yok etmeden uyumamalısınız. Özellikle evinde küçük bebeği olanlar çok daha fazla dikkat etmelidirler.

En modern ilaçlama yöntemlerini kullanan Beylikdüzü Böcek İlaçlama firmasının tüm haşereler üzerindeki en kaliteli hizmetleri sayesinde halkımız haşere şikayetlerinden kurtulmuştur. Özellikle evlerde, iş yerlerinde, okullarda yaptığımız ilaçlamalar ile sizlerin sağlığını her zaman düşünmekteyiz. Bizlere günün 24 saati çağrı merkezlerimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir