Pirelerden korunma yolları

Delici parçaları olan, ağzıyla insanların ve kimi hayvanların kanını emerek yaşayan, üç çift bacağıyla iyi sıçradığı için kolay yakalanamayan, bir canlıdan ötekine mikrop taşıyabilen, çok zararlı, küçük, asalak böcek türüne pire denir. Fiziksel özelliği gereği 30 cm’ye kadar sıçrayabildiği için kolay yakalanamaz. İnsan eli ile tutulduğunda ise son derece sağlıksız sonuçlar doğurabilir. Pireler genellikle kılla canlıların üstünde yaşar bunlar; kedi, köpek vb hayvanlardır. Üstünde yaşadığı canlının kanını emerek kendine hayat bulup, bu sayede barındırdığı her türlü hastalığı başka bir canlıya aktarabilir.
Geçmiş yıllardan da bilindiği gibi veba hastalığıyla beraber insan ölümlerinde farelerle birlikle büyük rol oynamıştır. Son derece zararlı olan pireler kapalı, sıcak ve nemli ortamları tercih eder. Hızla üreyebilir evlerde, iş yerlerinde, depolarda ve bodrum katlarında yaşarlar.
Evde evcil hayvan besleniliyorsa düzenli olarak bakımını ve temizliğini yaptırmak bodrum katlarına yakın oturuluyorsa da evin temizliğini ihmal etmemek gereklidir. Bu sayede evde oluşabilecek pire sayısını düşürebilirsiniz. Evcil hayvanların özellikle üreme zamanlarında bodrum, çatı katı, depolar gibi karanlık ve pis alanlara saklanması pirelenme ihtimallerini artıracaktır.
Pireler çok dayanıklı ve yakalandığı takdirde öldürülmesi zor haşereler arasında yer alır. Güneş ışığını sevmedikleri için geceleri daha çok ortaya çıkar. Gün içinde özellikle evin köşelerinde yatak altlarında, gardırop altlarında saklanırlar. Özellikle bodrum ve bahçe katlarında bulunan evlerin sıcak havalarda cam ve kapılarının açık kalması pirelere davetiye çıkarabilir.
Bu canlılardan kurtulmanın en kesin çözümü ise pire ilaçlama hizmeti almaktır. İlaçlama hizmeti ile ortamdaki tüm köşeler, halılar, yatak, halı ve gardırop altları, mutfak ve lavabolar, depolardaki kirli ve eşyaların çok olduğu yerler, fabrikalarda makinelerin bulunduğu alanlar, hastane depolarında muhafaza edilen stokların olduğu bölgeler titizlikle ilaçlanmalıdır. İlaçlama sonrasında alan ile ilgili herhangi bir pire sıkıntısına rastlanılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir