Okul İlaçlama

Okul, velilerin küçük yaşta evlatlarını okul yönetimi ve öğretmenlere emanet ettiği; bir yetişkin olarak teslim aldığı eğitim kurumudur. Çocukların eğitimi ve güvenliği için her şeyin düşünüldüğü bu kurumda, her konuda son derece titiz davranılmaktadır. Ancak, böcek ilaçlama uygulamalarında da her okul aynı titizliği gösterir mi? Bir veli olarak çocuğunuzu okula kayıt ettirirken okul ilaçlama uygulamasının yapılıp yapılmadığını sordunuz mu? O halde okul ilaçlama uygulamasının önemine değinelim ve bu konuda üstümüze düşen her şeyi yapalım.

Okul İlaçlama

Okullarda özellikle sınıfların hijyenine son derece önem verilir. Çocukların birebir temas halinde olduğu sıra ve masalar büyük bir özenle temizlenir, yerler düzenli olarak silinir. Ancak; ortama giren tek bir haşerenin, bütün bu temizliği geçersiz kılacağını biliyor muydunuz? Misal; bir hamam böceği saatte 4 kilometre yol gidebilmektedir. Ki, bu da bir sınıfı çok kısa süre içinde dolaşarak tüm sıralara vücudunda taşıdığı pisliği sürebileceği anlamına gelir. Çocuğunuzun beslenme örtüsünü evde unutup bu masanın üstünde yemek yediğini düşünebiliyor musunuz? Haşereler insanlara temas ve solunum yoluyla sıtma, dizanteri, hepatit ve alerjik reaksiyonlar pek çok hastalık bulaştırmaktadır. Ayrıca sokan ve ısıran böcekler de bu yolla zarar vermektedir. Üstelik, küçük çocuklarda bağışıklık sistemi zayıf ve vücut direnci yetişkinlere göre daha düşük olduğu için haşere varlığı çocuklar için ciddi bir tehdittir. Bu nedenle çocuk yaşam alanlarında ve okullarda ilaçlama uygulamaları son derece önemlidir.

Okul İlaçlama Nasıl Yapılmalı?

  • İlk olarak, okul ilaçlama konusunda uzman bir firma ile anlaşın ve arkanıza yaslanıp ortamın haşereden arınmasını keyifle izleyin.
  • İlaçlama firması ilk olarak okulu inceleyecek ve haşerelerin yaşama imkanı bulacağı alanları tespit edecektir.
  • Kazan dairesi, bodrum kattaki derslik veya alanlar, yeterince havalandırılmayan spor salonları ve depolar, gıda sirkülasyonunun olduğu kantin gibi haşerelerin yaşaması için uygun koşulların sağlandığı alanlara öncelik verilerek ilaçlama uygulaması yapılmalıdır.
  • Ayrıca, okul bahçesindeki yabani otlar temizlenmeli, çimenler kısaltılmalı, ağaçların özel ilaçlama işlemi ve aşılama işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • İlaçlama işleminin ardından, ilacın tesir etmesi için bir müddet alanın kapalı kalması ve sulu temizlik yapılmaması gerekmektedir. Bu sürenin sonunda da çocukların temas ettiği alanlar detaylı temizlenmelidir. Bu nedenle, okulların tatil olduğu yaz aylarında okul ilaçlama işleminin yapılması doğru olacaktır.

Bu konudaki soru ve şikayetleriniz için 7/24  bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir