İş yeri İlaçlama Sonrasında Nasıl Temizlenmeli?

İşyerleri toplum sağlığı açısından bakıldığında (özellikle de besin ürünü üretimi yapan alanlar) temizlik konusunda en hassas davranılması gereken alanlardır. Aynı anda onlarca, yüzlerce hatta binlerce insanın çalıştığı ya da bir besin malzemesinin üretiminin yapılıp satıldığı bir alanda meydana gelen böceklenme sorunu, sadece orada bulunan insanların değil, o ürünleri satın alarak kullanan ve tüketen tüm insanların sağlığını direkt etkileyecek bir durumdur. Bu nedenle de böcek ilaçlama sonrasında iş yeri temizliği hususu son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur.

İşyerlerinde en fazla tercih edilen ilaçlama yöntemi kokusuz ilaçlamadır. Bunun nedeni ise, bu ilaçlamada alanın boşaltılmasına gerek duyulmaz. Bu da yapılan işin ve üretimin kesintiye uğramaması nedeni ile işverenler tarafından daha çok tercih edilen bir ilaçlama olmasını sağlamıştır. Temizlik konusuna gelindiğinde ise, eğer ortamda kokusuz ilaçlama sırt pompasında spreyleme (püskürtme) şeklinde yapıldıysa, ilacın temas ettiği alanlarda en az 15-20 gün süre ile ıslak temizlik yapılmamalıdır. Ancak mekanda kuru temizlik yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Ortamdaki böceklerden kurtulma sağlandıktan sonra detaylı ıslak temizlik yapılabilir. Eğer ilaç belli başlı alanlarda uygulandıysa, ilacın temas etmediği alanlar ıslak bezle temizlenebilir. Böcek ve kemirgenlerin sıklıkla bulunduğu alanlarda, yapılan ilaçlamanın etkisini arttırmak için, ıslak temizlik ne kadar geç yapılırsa o kadar faydalıdır.

Tekstil ürünü ve gıda ürünü üretimi yapan alanlarda bulunan materyeller, gereçler, gıda maddeleri muhakkak ilaçlama öncesinde ilaca maruz kalmayacak biçimde korumaya alınmalıdır. eğer bu ürünler ilaca maruz kaldıysa yıkanmadan ve ilaçtan arındırılmadan asla kullanılmamalıdır.

İşyeri ilaçlama sonrasında nasıl temizlenmelidir sorusuna verilecek en sağlıklı yanıt ise, ilaçlamayı yapan görevliden alınabilir. Çünkü mekanda kullanılan ilaç ve ilaçlama tekniğine göre temizlik şartları ve yöntemleri de farklılık gösterir. Eğer ortamda zor ölen pire, tahta kurusu, akrep, toz böceği gibi böceklere özel bir ilaçlama yapıldıysa, çok daha yoğun ve geniş bir alanda ilaçlama yapılacağından mekanın temizliğinin daha kapsamlı ve yoğun yapılması gerekecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir