Çıyan Nedir ?

Böcek türleri arasında oldukça tehlikeli ve zehirli olması ile bilinen çıyanlar sadece insanlar için değil pek çok haşere türü için de oldukça zararlıdır. İnsanları zehirlediği gibi, fare, örümcek, kalorifer böceği gibi haşereleri de zehirleyip felç eden ve yem olarak kullanan çıyanlar, pek çok iklimde yaşayabilmektedirler. Ülkemizde de türleri gün geçtikçe artan ve sayıları sürekli çoğalan bu haşere, sağlığımız üzerinde büyük tehlikelere yol açmaktadır. Çıyan nedir ve çıyanlarla nasıl başa çıkılır?

Çıyanların Özellikleri

Oldukça esnek ve çok gelişmiş reflekslere sahip olan çıyanlar, çokbacaklılar familyasından kırkayak ve tespih böcekleri ile aynı ailenin üyesidir. Bu nedenle bu üç tür arasında fizyolojik açıdan ortaklılar fazlasıyla bulunmaktadır. Hem kurak hem nemli bölgelerde yaşayabilen çıyanlar etçil beslenir ve bu haşerenin ayaklarında bol miktarda zehir bulunur. Dış kabuğu farklı renklerde olabildiği gibi oldukça da sert bir yapıdadır. Şekil olarak diğer haşerelerden çok farklı dış görünüşte olan çıyanlar ülkemizde hemen her yerde olabilmektedirler.

Çıyan İle Mücadele Yolları

En kolay yok edilebilen haşere türlerinde bile kendi başınıza mücadele etmeniz o haşereden kurtulmanıza imkan vermezken, çıyan gibi bir böcek türüyle mutlaka iyi bir ilaçlama firmasından yardım alarak kurtulmalısınız. Çünkü çıyanların insanları sokması durumunda oldukça tehlikeli sonuçlar doğabilmektedir. Bu nedenle haşere ilaçlama yöntemlerini en profesyonel şekilde uygulayan bir ilaçlama firmasına ulaşmalı, kaliteli ilaçlarla yapılan işlemlere sahip olmalısınız. Bu konuda sizlere her zaman alanında en kurumsal ve nitelikli firma olarak hizmet veren Beylikdüzü Böcek İlaçlama firmamıza 7/24 ulaşabilirsiniz.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir