Böcek Isırdığında Yapılması Gerekenler

Ülkemizde binlerce türden haşere ile yaşamaktayız. Bu nedenle de sık sık onların zararlarına, etkilerine, evlerimize konuk olmalarına maruz kalmakla birlikte, bir de bizleri ısırmalarına ve sokmalarına şahit oluyoruz.

Böceklerin bazıları yeterli yem bulamadıkları içiğn, bazıları ise kan ile beslendiği için bizleri ısırmaktadır. Ayrıca tehlike anında kendini korumak için de insanları sokan böcekler sıklıkla vardır. Peki böcek ısırdığında yapılması gerekenler nelerdir?

  • Sizi ısıran böcek türü eğer bir kene ise asla keneye elinizle dokunmamalı, bir bez yardımı ile ona zarar vermeden yavaşça derinizden çıkarmalısınız. Yanınızda en az bir kişi ile birlikte en yakın acil servise ulaşmalısınız.
  • Sizi ısıran bir uyuz böceği ise, ki uyuz hastalığının sebebidir, hemen en yakın hastanenin acil servisine gidebileceğiniz gibi, cilt, deri hastalıkları birimlerine de gidebilirsiniz. Aşırı kaşıntı ile kendini gösteren bu hastalık, bulaşıcıdır ve derhal tedavi edilmesi gerekir. Tedaviye eş olarak hemen bir ilaçlama şirketi ile de görüşmeli, ilaçlama için randevu almalısınız.
  • Eğer çıyan, akrep, kırkayak gibi zararlı haşereler tarafından ısırıldıysanız bu haşereler zehirli olabileceği için ısırılan yere asla çıplak elle dokunmamalı veya başkasına dokundurtmamalısınız. Bölgeyi bol su ile yıkamalısınız. Yıkama işlemi gerçekleştirilirken mutlaka acil servisi aramalısınız. Eğer zehir, kıyafetlerinize bulaştıysa derhal kıyafetlerinizi çıkarıp çöpe atmalısınız. Bu esnada kıyafetin üzerinden zehrin başka bölgelere bulaşmasını önlemelisiniz.
  • Herhangi bir haşere ısırığında ise ısırılan bölgede farklı bulgular gözlemliyorsanız, mutlaka bir hekime görünmelisiniz. Örneğin aşırı morarma, iltihap ve kan akma, şiddetli ağrı gibi.

Böcek ilaçlama hizmetlerinin en önemli sebeplerinden biri de sizleri yukarıda saydığımız sağlık sorunlarından kurtarmaktır. Beylikdüzü Böcek İlaçlama firması en etkin korumayı sizlere sunar. Böcekler ile mücadele etmek için firmamıza her zaman güvenebilir ve bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir