Bahçe İlaçlama

Haşereler, insanlardan çok uzun süre önce yeryüzünde hüküm sürmeye başlamış; milyonlarca yıl boyunca dünyanın dört bir yanına yayılarak doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Artan insan nüfusu ve şehirleşmeyle birlikte, haşerelerin doğal yaşam alanları küçültülmüş, hatta yok edilmiştir. Bunun sonucunda haşereler insan yaşam alanlarına dahil olarak, sahip oldukları hastalık ve mikroplarla insan sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Bu sebeple, insan yaşam alanlarına yakın bölgelerde yaşayan haşereler için vakit kaybetmeden ilaçlama faaliyetlerinin yürütülmesi gerekmektedir. Evlerde görülen böcekler için yalnızca ev değil bahçe ilaçlama da yapılmalıdır. Bahçedeki haşere yerleşimlerine müdahale edilmediği sürece evdeki haşere varlığının tam anlamıyla sonlanması neredeyse imkansızdır.

Bahçe İlaçlama Nasıl Olmalıdır?

Bahçe ilaçlama uygulaması konusunda en önemli husus, ilaçlama yapacak olan firmanın doğru seçilmesidir. Sertifikasız ve yasal olmayan yollarla ilaçlama firmalara güvenmeniz halinde, hem paranızı çöpe atmış olursunuz hem de sağlığınız tehlikeye girer. Bu durumla karşı karşıya kalmamak adına doğru ilaçlama firmalarıyla anlaşarak kesin çözümlü bir bahçe ilaçlama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bahçenizdeki ilaçlama faaliyetini destekleyecek bazı ufak dokunuşlarla işlemden daha başarılı bir sonuç alabilirsiniz. Şöyle ki;

bahce-ilaclama
bahce-ilaclama
  • Bahçe ilaçlama için en doğru zaman, yağışın ve rüzgarın olmadığı zamanlardır. Bu da ilkbahar ve yaz aylarına denk düşer. Bunun sebebi; yağmur ve rüzgarın ilacı süpürerek ortama etki etmesini engellemesidir. Bu nedenle ilaçlama için bu zamanlarda harekete geçilmelidir.
  • İlaçlama uygulamasından önce, işlemden daha iyi sonuç alabilmek adına bazı iyileştirmeler yapmalısınız. Bahçenizde yabani otlar varsa bunları sökerek temizlemelisiniz.
  • Ağaçların fazla olan ve binalara yakın bulunan dallarını budamalısınız. Bu ağaçların böcekler için evinize giriş yolu olduğunu unutmayınız.
  • Bahçenizde haşere yuvası olup olmadığını tespit etmelisiniz. Topraktaki çöküntü ve oyuklar, tenha alanlardaki tahribatları gidermeli, haşere oluşumuna dair bulduğunuz tüm delilleri ilaçlama firmasına belirtmelisiniz.
  • Ayrıca, ilaçlama işleminden önce ve sonra, bahçenizi sularken toprağı aşırı ıslatmadığınızdan emin olmalısınız. Çünkü, ıslak ve nemli toprak haşere oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Toprakta yuva yapan haşereler, bitkilerin köklerini kurutarak çürümesine sebep olacaktır.
  • Haşerelere karşı bir diğer yöntem de tavuk ve ördek beslemektir. Kümes hayvanları haşerelerle beslenerek bahçenizin temizlenmesini sağlayacaktır.
, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir